Translate

среда, 4. јун 2014.

Драгољуб Михаиловић – Чича Дража

Током Балканских ратова и Првог светског рата Дража је био официр Српске војске у Краљевини Србији.  После Априлског рата, Михаиловић је одбио да призна капитулацију југословенске војске и склонио се на Равну гору, где је основао покрет отпора против окупатора. Међутим, Михаиловић је већ 1941. већину својих активности усмерио на уништење партизана, при чему је био принуђен да сарађује са окупаторима и квислиншким властима. Због тога је изгубио подршку западних савезника.
Након Другог светског рата нове комунистичке власти су га ухапсиле, осудиле на смрт за колаборацију и ратне злочине и после стрељања сахраниле на тајном месту. Тренутно се пред Вишим судом у Београду води поступак за његову рехабилитацију. Михаиловић је један од најодликованијих официра у историји модерне српске државе, а последње одликовање му је доделио постхумно амерички председник Хари Труман марта 1948. године,одликовао га је орденом Легија за заслуге првог степена због организовања и вођења веома важних снага отпора против непријатеља у окупираној Југославији, спасавању америчких авијатичара оборених над Југославијом,доприносу савезничкој ствари и помоћи у коначној победи Савезника у Другом светском рату.

Међународни дан сећања на жртве Холокауста

Резолуцијом Генералне скупштине Уједињених Нација, усвојеном 1. новембра 2005. године, 27. јануар проглашен је за Међународни дан сећања на жртве Холокауста. Тог дана, 1945. године, јединице Црвене Армије ослободиле су највећи логор смрти у раздобљу Другог светског рата, Аушвиц – Биркенау у Пољској. Процењује се да је током Холокауста страдало 6 000 000 Јевреја. Холокауст је најмонструознији злочин у историји човечанства, јер представља систематско, од нацистичке државе организовано, уништење припадника јеврејског народа, без обзира на пол, године старости, идеолошко убеђење, … Антисемитизам је присутан и у нашем времену, стога је нужно стално и изнова подсећати на страхоте Холокауста. Овом приликом желим да вам представим кратак филм о Долини заједница у Меморијалном центру Јад Вашем (Јерусалим, Израел).


Долина заједница у Јад Вашему представља место сећања, начињено од великих камених блокова, са натписима градова у којим су живели Јевреји пре рата.  Долина заједница је својеврсна мапа страдања јеврејског народа у Европи током Холокауста. Имена градова уклесана су у велике камене блокове и симболошу места страдања у којима је живело више од 5.000 јеврејских заједница углавном уништених током Холокауста.

Документарна серија Други светски рат у боји доноси једну од најбољих колекција ретких снимака из Другог светског рата. Коришћењем савремене технике могуће је представити комплетну историју Другог светског рата у колору. Последњих година, откривен је велики број непознатих докумената, досијеа и фотографија, које дају нову димензију разумевања највећег рата у историји човечанства…


1.    Други светски рат у боји – Олуја на видику, 1. епизода

2.    Други светски рат у боји – Муњевити рат, 2. епизода

3.    Други светски рат у боји – Британија усамљена у борби, 3. епизода

4.    Други светски рат у боји – Хитлеров напад на исток, 4. епизода

5.    Други светски рат у боји – Зора црвеног сунца, 5. епизода

6.    Други светски рат у боји – Медитеран и северна Африка, 6. епизода

7.    Други светски рат у боји – Промена плиме, 7. епизода

8.    Други светски рат у боји – Совјетски парни ваљак, 8. епизода

9.    Други светски рат у боји – Операција оверлорд, 9. Епизода

10. Други светски рат у боји – Обруч се стеже, 10 епизода

11. Други светски рат у боји – Острвска стратегија, 11 епизода

12. Други светски рат у боји – Победа у Европи, 12 епизода

13. Други светски рат у боји – Победа на Пацифику, 13 епизода